Sportháromság és mentális állóképesség

Mizsér Attila a sportolói pályafutása után a bankszakmában helyezkedett el, az utóbbi években viszont már a sport területén tevékenykedik motivációs trénerként. Június 8-án sportvezetők és edzők részére tartott előadást, amelyen a Sportháromság című könyve és a mentális állóképesség fejlesztése volt a fő téma.

A Sportháromság az edző-szülő-versenyző kapcsolatrendszert vizsgálja a konfliktuskezelés szemszögéből.

„Mi hat-nyolc órát edzettünk naponta, és a mai versenyzők is ennyit edzenek, mivel ezt már nem lehet fokozni, napi tíz órát edzeni már fizikailag lehetetlenség. Minőségileg jól edzeni viszont lehet, és ebben tud segíteni ez a program, amellyel az edző, a sportoló és a szülő is megértheti, hogy mit, miért, mikor és hogyan kell és érdemes csinálni. Ebben szerintem korszakalkotó Attila elképzelése” – méltatta korábbi csapattársát Fábián László, a MOB sportigazgatója, aki a szöuli olimpián Mizsér Attilával és Martinek Jánossal együtt nyerte meg a férfi öttusázók csapatversenyét.

Sinka László szerint mindenképp be kell szállni a Mizsér Attiláék által kínált képzésbe. A Magyar Sportlövők Szövetségének főtitkára ezt más szövetségeknek, megyei szervezeteknek és mindenekelőtt a kluboknak is jó szívvel ajánlja.

„Egy nagyszerűen és kiválóan képzett edzői garnitúra mellett is újdonságokat hoz be a napi életünkbe ez a képzés – dicsérte a 4+1 alkalomból álló workshopot Sinka László.Nem edzéselmélettel vagy pedagógiával foglalkozik, hanem azokat a tapasztalatokat hozza be, amelyeket nagyon gyakran figyelmen kívül hagyunk, és nem direkt tesszük ezt, hanem mert indirekt módon már nem jutott erre idő. A képzés olyan plusztudással vértezi fel az edzőket, amelyet sokkal hatékonyabban tudnak a meglévő, egyébként nagyszerű tudásuk mellett hasznosítani.”

Sinka Lászlónak a tornaszövetség figyelmébe felesleg ajánlania Mizsér Attila munkásságát, hiszen a MATSZ sportigazgatójaként Berki Krisztián is részt vett a keddi előadáson.

„Nagyon foglalkoztatnak azok az új dolgok, amelyek előrevihetik a sportéletet és ez által a magyar tornasportot is – mondta a lólengésben gyakorlatilag mindent megnyerő Berki Krisztián.Engem az oktatási rész ragadott meg nagyon az előadásban, hiszen azt látjuk és civil ismerőseimtől hallom is, hogy sajnos nem feltétlenül az a jellegű oktatás folyik, mint amit ők szeretnének vagy elképzelnének. Ha ezt be lehet építeni az oktatási rendszerbe, az egy plusz jó dolog, mivel én is szoktam cégeknek előadásokat, akár motivációs tréningeket is tartani, és ezeket én is próbálom interaktívvá tenni.”

Az interakciónak Mizsér Attila valóban nagy jelentőséget tulajdonít: „Meggyőződésem, hogy lehet Nobel-díjas professzor is az előadó, ha ő csak elmondja a tudásanyagot, az soha nem fog olyan változást megindítani vagy generálni a hallgatókban, mint hogyha ezt interaktív formában tenné meg.”

Korábbi öttusázó klasszisunk két társával tartja a képzés. Flamm Gergely mentálhigiénés szakemberként, Ács Imre pedig sportmentáltrénerként segíti fejleszteni ezen a területen a sportvilág szereplőit.

„Azért hívtam meg ennyi sportszervezetet, mert a magyar sportban ezzel nagyon sok helyen lehet a fejlődést elősegíteni. Ezáltal több gyerek sportolhat és tovább sportolhat, mert jobb lesz a közeg, jobb lesz tőle a szakosztályi élet, az egyesületi élet, eredményesebbek lesznek az edzők a szülőkkel való együttműködésben és a sportolókkal való bánásmódban és munkában” – beszélt végezetül a motivációjáról Mizsér Attila.