Célra tart – Kohári Dávid őrmester, sportlövő-portré

   Egy fiatal sportágban mutat fel kiváló eredményeket Kohári Dávid őrmester. Teljesítményére a miskolci városvezetés is felfigyelt, a tavalyi országos bajnoki címmel megkoronázott teljesítményéért a borsodi megyeszékhely polgármesterétől oklevelet és elismerést vehetett át.

Hétéves múltra tekint vissza a Target Sprint nevezetű szakág, melyben sikereket ér el az Encsi Rendőrkapitányság járőre. Ez a légfegyveres sportlövészet és a középtávfutás izgalmas kombinációja. Külön-külön jól ismertek az összetevői, de hogyan is lehetne együttes hatásukat leírni? Friss, és pulzusnövelő, mint egy erős presszókávé. Ám, ahogy a csésze fekete sem azt az érzetet adja, mint a forróvíz, és az őrölt kávébab külön, a sportág is az összetevőktől kap igazi zamatot.

– Ez, a sportág kis eltérésekkel a biatlon szabályrendszerén alapszik – magyarázza az őrmester. – Négyszáz méter futás után érkezünk meg a lőállásba, ahol légpuskával álló helyzetben, alátámasztás nélkül, kell leküzdeni 10 méterről öt, 35 milliméter átmérőjű bukócélt. Az idő közben pereg, érdemes minél hamarabb ellőni a táblákat, legfeljebb 15 lövésből, ha ennyiből nem sikerül, akkor fennmaradó célonként 15 másodpercet kell eltölteni a büntetőzónában. A lövészet után megint 400 méter futás jön, majd megint öt lövés, zárásként pedig egy 400-as befutó. A biatlonosoktól eltérően mi nem vesszük a hátunkra a fegyvert, a lőállásban hagyjuk. A Target Sprint ötvözi a gyorsaságot, a pontosságot, az állóképességet. Lényeges a szervezet gyors regenerálódása, a pulzus megfelelő visszanyugtatása a lövésekhez szükséges koncentrációhoz. A 400 méteres sprintek pont ez ellen dolgoznak, hiszen a futás megszaporázza a szívverést; a kettő összhangjának megtalálásától, szép, és küzdelmes ez a sport.

Kohári Dávid sportpályafutását 8 évnyi karatéval alapozta meg, és tokaji gimnazistaévei alatt sokat futott a környező hegyeken. Légpuskájuk is volt otthon így a célba lövés is adott volt. A sportlövészetet azonban légpisztollyal kezdte, onnan talált vissza a puskához. A rendészeti fakultációs középiskolák Országos Csapatversenyén már jó eredményeket jegyzett. 2017-ben kezdett tanulni a Miskolci Rendészeti Szakgimnáziumban, ahol Szentesi Tibor törzszászlós és Nyilas István főhadnagy, lőkiképzők indították sportkarrierjét. Az atletizáláshoz sem lett hűtlen, 2018-ban a BM Országos Atlétika Bajnokságán 400, 2019-ben 1500 méteren, valamint svédváltóban jeleskedett. 2018-ban a BM Tanintézeti Lőbajnokságán csapatban nyert. 2019 nyarától Majkut Gergely futóedzővel személyre szabott tréningeken fejleszti magát; a jó alapadottságokhoz a magas pulzusszám mellett gyakorlással építik fel a képességeket. 2020-tól tagja a magyar szakági válogatottnak. Tavaly a miskolci Sólyom Lövész Egylet színeiben négy aranyérmet szerzett az országos bajnokságon csapatban és egyéniben, nyílt és zárt irányzékú számokban is diadalt aratott. Az éves lövészeteken, fizikai felmérőn aligha akad gondja a teljesítéssel, de eddigi eredményei birtokában bátran teheti feljebb is a lécet. A Nemzetközi Sportlövő Szövetség nem titkolt célja, hogy a szakág olimpiai sportág legyen, így nincs kizárva, hogy az Encsi Rendőrkapitányság olimpikont ad majd hazánknak.

 

Szilágyi Attila

Fotó:

Francz Ilona           

 

Forrás: Zsaru Magazin XXX. évfolyam, 10. szám, 2021. március 10.