ISSF Final Olympic Qualification Championship Rifle / Pistol · Rio De Janeiro, BRA 11 Apr - 20 Apr 2024

Bajos Gitta, Dénes Eszter, Jákó Miriam, Major Veronika, Mészáros Eszter, Sike Renáta, Tátrai-Fejes Miklós

RESULTS

Preliminary-Schedule-Rio-24.pdf

2024.04.18.

Nem jutott magyar a nyolcas döntőbe a nők 50 méter puska három testhelyzetű versenyszámában a sportlövők Rio de Janeiróban zajló olimpiai kvalifikációs versenyén. A fináléhoz legalább 590 körre volt szükség. Legjobb magyarként Bajos Gitta 12. lett 588 körrel (térdelő: 195, fekvő: 199, álló: 194). Ami a másik két magyart illeti: Mészáros Eszter 27. lett 585 körrel, míg Dénes Eszter 581 körrel 40. az 54 fős mezőnyben.

A magyarok számára ezzel befejeződött az olimpiai kvalifikációs viadal, amelyen a pisztolyos Major Veronika révén egy bronzérmet és egy ötkarikás kvótát szereztek.

024.04.17.

Major Veronika 30 találattal bronzérmes lett és egyben ötkarikás kvótát szerzett a nők 25 méter pisztoly versenyszámában a sportlövők Rio de Janeiróban zajló olimpiai kvalifikációs versenyén. A versenyt a német Josefin Eder nyerte meg szétlövés után 35+5 találattal, ő vitte el a másik párizsi kvótát. A második helyen a francia Camille Jedrzejewski végzett 35+3 találattal.

Győrik Csaba tanítványa legjobb szezonbeli eredményével, 590 körrel másodikként jutott a nyolcas döntőbe. Ő volt az egyedüli pisztolyos a mezőnyben, aki 10 méteren és 25-ön is finalista volt.

Bár Major Veronika az első három sorozat után hét találattal még csak a 6-7.helyen állt, a folytatásban kiválóan lőtt, hiszen előbb egy hibátlan sorozat következett, majd az ötödikben ötből négy találatot ért el. 25 lövés után így már a 4-5. helyen állt a holtversenyben. Közben pedig befejezte a versenyt az olimpiai kvótáért folytatott harcban bolgár és szingapúri ellenfele, előbbi a hetedik, utóbbi a nyolcadik helyen zárt. Így már ekkor biztossá vált, hogy Major Veronika megszerezte a magyar sportlövők negyedik párizsi kvótáját. Major Veronika egy újabb hibátlan sorozatot követően már a második helyre lépett előre. A folytatásban előbb ötből egy, majd ötből három, végül ötből öt találatot ért el, és bronzérmes lett.

A magyar sportlövők közül korábban Fábián Sára Ráhel légpisztolyban, Pekler Zalán az 50 méter puska három testhelyzetű számban, valamint Péni István légpuskában harcolta ki az olimpiai indulás jogát.

Major Veronika: “Nehéz megszólalni egy ilyen verseny után, hiszen a légpisztolyos versenyszámban is nagyon közel voltam a kvótaszerzéshez. Nem volt időm utána csalódottnak lenni, mert másnap rögtön kezdődött a 25 méteres versenyszám. Kizártam a gondolataimból a vasárnapi negyedik helyet. Magabiztosan versenyeztem hétfőn és kedden is, ma (szerdán) reggel pedig úgy álltam lőállásba, hogy érmet fogok szerezni. Az ötkarikás kvótára nem is gondoltam. Ranglistáról mindenképp meglett volna az olimpiai kijutás, de az érem által kézzel fogható bizonyítéka is van annak, hogy ott lehetek Párizsban. A munka viszont nem áll meg, hiszen a végső cél nem "csak" a kijutás volt, hanem a jó olimpiai szereplés.”

2024.04.16.

Mészáros Eszter 164.3 körös teljesítménnyel a hatodik helyen végzett a nők 10 méter légpuska versenyszámában a sportlövők Rio de Janeiróban zajló olimpiai kvalifikációs versenyén. A győzelmet a francia Oceanne Muller szerezte meg 250.4 körrel. Az ötkarikás kvótát a második francia Manon Herbulot (249.2) és a harmadik norvég Synnoeve Berg (227.6) vitte el. Mészáros Eszter az első öt lövés során egy, a második öt lövésben két kilencest is lőtt, és a 10. lövés után a hetedik helyen állt. Szucsák Mátyás tanítványa bár a folytatásban nagy tízeseket is lőtt, ezzel sem tudott érdemben előrelépni, és végül a hatodik helyen végzett.

Major Veronika szenzációs, 590 körös teljesítménnyel (pontlövés: 292, gyors: 298) másodikként bejutott a döntőbe a nők 25 méter pisztoly versenyszámában a sportlövők Rio de Janeiróban zajló olimpiai kvalifikációs versenyén. A finálé résztvevői közül a görög Anna Korakaki, a francia Camille Jedrzejewski, az iráni Rostamiyan Haniyeh, valamint a vietnámi Trinh Thu Vinh már kiharcolta az olimpiai indulás jogát, így Major Veronikával együtt négyen szállnak majd harcba a két olimpiai indulásért. A döntő szerdán magyar idő szerint 14.30 órakor kezdődik. A másik két magyar induló közül Sike Renáta 49. 568 körrel, míg Jákó Miriam 61. 563 körrel a 69 fős mezőnyben.

2024.04.15.

Mészáros Eszter 630.3 körös teljesítménnyel (104.7, 105.3, 104.9, 104.9, 106.1, 104.4) nyolcadikként bejutott a döntőbe a nők 10 méter légpuska versenyszámában

a sportlövők Rio de Janeiróban zajló olimpiai kvalifikációs versenyén. A finálé résztvevői közül a norvég Jeanette Hegg Duestad, a francia Oceanne Muller már kiharcolta az olimpiai indulás jogát, Iránnak pedig megvan a két ötkarikás kvótája ebben a számban, így Mészáros Eszterrel együtt négyen szállnak majd harcba a két olimpiai indulásért. A döntő kedden magyar idő szerint 16 órakor kezdődik.

A másik két magyar induló közül Dénes Eszter 33. lett 626.6 körrel, míg Bajos Gitta 39. 626.1 körrel a 102 fős mezőnyben.

A nők 25 méter pisztoly versenyszámában hétfőn a 30 pontlövésre került sor. Major Veronika az első 30 lövésben jól teljesített, és 292 körrel (98, 98, 96) a hatodik helyen áll. Jákó Miriam 282 körrel jelenleg az 54., míg Sike Renáta 280 körrel 59. Kedden rendezik a gyors részt. A döntőt pedig szerdán.

Final

Major Veronika 196.5 körös teljesítménnyel a negyedik helyen végzett a nők 10 méter légpisztoly versenyszámában a sportlövők Rio de Janeiróban zajló olimpiai kvalifikációs versenyén. A győzelmet az örmény Elmira Karapetyan szerezte meg 240.7 körrel. A második helyen a thaiföldi Saencha Kamonlak, a harmadikon az indiai Palak Palak végzett (240.5 és 217.6). Ők ketten vitték el az ötkarikás kvótát.

Major Veronika - aki 579 kört lőtt az alapversenyben és negyedik helyen jutott a nyolcas döntőbe - kiválóan kezdett, hiszen az első öt lövés során három nagy tízest is lőtt, két 10.7-et és egy 10.5-öt, és a második helyen állt. A folytatásban is jöttek a nagy tízesek (10.5 és 10.7), és így a 10. lövés után az élre állt. Sőt a 12. lövést követően (10.7 és 10.4) is vezetett 123.8 körrel. Majd következett négy gyengébb lövés, közte egy hetes, és Győrik Csaba tanítványa hátrébb csúszott, végül pedig a negyedik helyen zárt.

2024.04.13.

Major Veronika 579 körös (97, 97, 92, 97, 98, 98) nagyszerű teljesítménnyel a negyedik helyen jutott a nyolcas döntőbe a nők 10 méter légpisztoly versenyszámában a Rio de Janeiróban zajló olimpiai kvalifikációs sportlövő versenyen. A döntőhöz legalább 578 körre volt szükség. A másik két magyar közül Jákó Miriam 571 körrel 24., míg Sike Renáta 569 körrel 32. lett a 79 fős mezőnyben.

MIvel a párizsi induláshoz az olimpiai kvótán túl megfelelő számú nemzetközi versenyen is részt kell vennie a sportlövőnek, ezért a mezőnyben vannak olyanok is, akik korábban már meglőtték a kvótát.

Tátrai-Fejes Miklós 570 körös teljesítménnyel (95, 94, 96, 96, 93, 96) a mezőny második felében, az 54. helyen végzett a 85 fős mezőnyben a férfiak 10 méter légpisztoly versenyszámában a Rio de Janeiróban zajló sportlövő olimpiai kvalifikációs versenyen. A nyolcas döntőhöz legalább 581 kört kellett lőni.