Laczik Zsolt a Győr Sportjáért Életműdíj kitüntetettje

A Győr Sportcsillagainak Emlékeit Gyűjtő Alapítvány 2020-as életműdíját kapta meg a napokban Laczik Zsolt, aki a Győri Lövészklub alapító tagjaként rendkívül aktív szerepet vállalt a győri lövészek országos, majd nemzetközi szintű eredményes szereplésében.„Sokat köszönhetek a tornatanáraimnak, Lipovits Károly, Röck Samu, Gyimes Győző, Gönczöl László tanár uraknak, akik egytől egyig megszállottak voltak, s megszerettették velem, velünk a sportot. Nyilván mindegyikük a maguk sportját próbálta átadni, így tulajdonképpen szinte mindenbe belekóstolhattam. Cselgáncsoztam, birkóztam, atletizáltam, kosaraztam, s négy évig kerékpároztam is. Jó sportolónak számítottam, de igazából kiemelkedő eredményt nem tudtam elérni. Aztán az édesapám, a Győri Lövészklub korábbi elnöke, Laczik László indíttatásának köszönhetően nyilván a sportlövészetnél kötöttem ki, a munkahelyem is a lövészethez kapcsolódott, hiszen rendőrségi lőkiképző lettem – meséli a friss életműdíjas Laczik Zsolt. – Ott egyébként olyan kiváló sportemberektől tanulhattam rutint, mint Vági Miklós vagy Pákozdi Emil.”
Edzőként aztán már a nagyobb sikerek sem kerülték el.
„Már részt vettem a győrszentiváni lőtér építésében, s tetszett az edzősködés. Azt gondolom, dr. Hammerl László olimpiai bajnok, volt szövetségi kapitány, a nemzet sportolója segítségé-
vel váltam országos, majd nemzetközi szintű edzővé. Az első komolyabb eredményt, egy ezüstérmes helyezést a brnói Európa-bajnokságon Madari Csillával értük el, akinek először igazából inkább csak amolyan menedzsere voltam. Az-
tán egyre jobb eredmények születtek, s berobbantak a sportágba az akkori fiaim. Volt olyan időszak, amikor mind a hat juniorválogatott, a három fiú és a három lány Győrből került a csapatba. Az országos bajnoki cím csak azon múlt, melyik győrit nevezzük a versenyre, s csapatban is mindig az élen végeztünk. Zsebedics Nándor, Kovács Béla, Szabó Attila, Kisteleki Zoltán vb-t, EB-t, s szinte mindent megnyert, amit lehetett. Tizennégy évesen a nagyobbik fiam, Zsolt is belekóstolt a sportágba, s országos csúcsokat döntött, egyetemi világbajnokként első alkalommal léphetett a dobogó legfelső fokára Győr-Moson-Sopron megyei versenyzőként. A következő generációval érkezett Boros László, aki előbb korosztályos világ- és Európa-bajnok lett, majd a klasszis Sike József leigazolása után a felnőttek között is rengeteg címet szerzett. Ők ketten, Zsolttal kiegészülve azóta is verhetetlenek idehaza a futócéllövészetben. Lőttek már világcsúcsot, s voltak Európa-bajnokok is.”
Laczik Zsolt 1996-ban a budapesti, 2004-ben, 2016-ban és 2018-ban a Győrben rendezett Európa-bajnokságon nemzetközi bíróként aktívan tevékenykedett, nagy szerepet vállalt abban, hogy Győrbe kerüljön a három Európa-bajnokság.
„Büszke is vagyok ezekre a sportdiplomáciai sikerekre, de arra is, hogy mi tettük hagyománnyá a már országos Hungarian Open versenyeket” – tette hozzá a vezetőedző, aki időközben az országos szövetség elnökségébe is bekerült, s megyei főtitkár is lett.
A családban többen is kipróbálták magukat a sportágban.
„Zsoltról már beszéltem, Anita lányom válogatottságig vitte, Zsófi diákolimpiai ezüst-
érmes volt, Dávid pedig puskásként és pisztolyosként egyéniben is, csapatban is szerzett már országos bajnoki címet.”
Lenne azonban még miben előrelépni.
„Ami kicsit a szívfájdalmam, hogy bár van rá igény, megfelelő létesítmény híján nem tudunk kellő számban utánpótlást nevelni. A szentiváni robbanófegyveres lőtér kiesik a városközponttól, a Szövetség utcai lőtér pedig, amit még Jungi Csaba akkori alpolgármester segítségével sikerült visszaszerezni és felújítani, mára elavulttá vált. Jó lenne valami megoldást találni. Én sok mindent kaptam, s megpróbáltam sok mindent vissza is adni a sportágnak. Persze mondhatnám azt is, könnyű dolgom volt, hiszen óriások vállán állva tanultam, s szerettem meg a sportot. A sportlövészetnek ma már hagyománya van a városban, s bízom benne, jövője is lesz Győrben.”


Laczik Zsolt a Győr Sportjáért Életműdíjjal.