Sidi Péter mentálisan feltöltődött

Karanténinterjú a világbajnok puskás Sidi Péterrel, aki az egyike annak a négy magyar sportlövőnek, aki már ötkarikás kvótát szerzett a 2021-es tokiói nyári olimpiára.

Hogyan telt az elmúlt bő három hónap a wroclaw-i 10 méteres Európa-bajnokság óta, ahol olimpiai kvótát szereztél? Mennyire tudtál edzeni a koronavírus-járvány alatt?

Nekem ez az időszak szerencsés volt, mert nem akadályozott a koronavírus-járvány az edzésben. A komáromi polgármester engedélyezte a lőtéren való edzést. Nagyon szigorú körülmények között, egyszerre csak két sportlövő tartózkodhatott az egész komplexumban, ráadásul csak a felnőtt válogatottak kaptak ilyen lehetőséget. Ez egy fedett pályás lőtér, ahol 10 és 50 méteren is lehet készülni. Az edzésmunkámat nem befolyásolta ez a helyzet, maximum annyiban, hogy nem volt mire készülni, hiszen az hamar kiderült, hogy a tokiói ötkarikás játékokat egy évvel elhalasztják. Az edzések szinten tartóak voltak, de lekopogom, hogy nagyon jól mentek és mennek. Szinte minden alkalommal jobbat lőttem a légpuskában a saját fennálló világcsúcsomnál (világrekordot javítani ebben a sportágban csak az olimpián, a vb-n, a kontinentális bajnokságokon és a világkupákon lehet – a szerk.), ami 633.5 kör. A wroclaw-i Európa-bajnokságon kivívott olimpiai kvalifikációt is a kvótaszerző időszak legmagasabb eredményével (632.5 körrel) értem el.

Miként élted meg, amikor bejelentették, hogy egy évvel elhalasztják a tokiói olimpiát?

A pozitív oldalát nézem, mert az elmúlt egy évben két-három szabad hétvégénél nem volt több. A többi mind versenyzéssel vagy edzőtáborral telt. Jobban tervezhetőbb lesz a felkészülés azáltal, hogy 2021-re tették az eseményt. Ha idén lett volna, akkor egy vég nélküli edzés-versenyzés következik be, ami túledzésbe, illetve túlversenyzésbe fajulhatott volna. Mivel a rutinom óriási, nem hiszem, hogy negatív hatása lenne annak, hogy csak jövő nyáron rendezik az ötkarikás játékokat. Hatodik olimpiám lesz, de életkorom alapján további kettő még beleférhet. Akár éremesélyesként is, hiszen ötven felett is szereznek ötkarikás érmet a sportlövészetben. Az általam a világ legjobbjának tartott szlovén Rajmond Debevec a nyolcadik olimpiáján is tudott érmet nyerni.

Mentálisan jót tett, hogy végre több idő volt a pihenésre?

Mentálisan jót tett, lenyugszik ilyenkor az idegrendszer. Nem éreztem annak sem negatív hatását, amikor az egyik héten csak fizikai edzésem volt, mert a következő héten ugyanolyan jól ment a lövészet, ugyanúgy jöttek a nagy eredmények, mint előtte. Ebben a sportágban, ha valaki nagy rutinnal rendelkezik, akkor a versenyhelyzetekbe is sokkal könnyebben visszarázódik, mint aki kezdő. Több fizikai edzést végeztem, mint amennyit versenyidőszakban szoktam. 300 méteren nagyöbű szabadpuskában világcsúcstartó is voltam az összetett számban, amiben Európa-bajnok is vagyok. Tavaly az Eb-n érmet szereztem és két Európa Kupa döntőben aranyérmes lettem. Ehhez képest itthon soha nem versenyezhettem ebben a műfajban, amire most lehetőségem nyílik a napokban Kisbéren, ahol a nagytávolságú precíziós országos bajnokságra kerül sor. Ami a 2021-es esztendőt és az olimpiai számokat illeti: természetesen szeretnék elindulni a 10 méteres finnországi és az 50 méteres eszéki kontinensviadalon is az olimpia mellett, hiszen idén csak hazai versenyeken lehet majd csak lőállásba lépni az edzőtáborok mellett.